Wyszukiwarka
GALERIA PRZYJACIÓŁ

Janusz Zagórski
dziennikarz, badacz, popularyzator nauki, społecznik... i wiele innych. Po prostu Człowiek- Instytucja... więcej

Jurek Milewski, czyli Szaman Miejski
Lubi zaglądać w przyszłość.
Jego pasje to   numerologia i tarot ... więcej

 

Marcin Trygar
zwany przez przyjaciół Jezus. Można go spotkać w przejściach podziemnych Wrocławia jak... bębni. I TO  JAK!

Krysia Tyszkowska

Strażniczka Dni Kalendarza Majów- rozumie go i czuje niewyobrażalnie więcej   

Krysia o reinkarnacji...więcej

Kamil Rogiński Tekst Kamila o instrumentach, które robi, znalazłam na forum Shamanika i od razu wiedziałam, czego do tej pory brakowało na tych stronkach... więcej

Stasia Opyd  Oprócz tego, ze uwielbia góry i nature, gra tez na gongu i spiewa... wiecej

Gong i jego energia

Dlaczego gong? Bo jest najprostszy, najbardziej prymitywny, niepodatny na "interpretacje umysłu" a jednocześnie najmocniej działa. Zwykły kawałek blachy, który czyni cuda. No... niezupełnie zwykły. I niezupełnie blachy.

Gongi wykonane są z brązu. Niektóre z dodatkiem niklu. Należą do nielicznej grupy tzw. idiofonów, czyli instrumentów "żywych". charakteryzują się one tym, że dźwięk, po jego wydobyciu (np. przez uderzenie pałką) NARASTA, a nie maleje z czasem. Instrument sam z siebie tworzy więc dodatkową energię, poprzez łączenie się dźwięków, nazywanych alikwotami. To dlatego mistrzowie gongu twierdzą, że nie można się nauczyć grać na gongu, bo gong SAM gra. Rzeczywiście, często miałam takie wrażenie. Gram czysto intuicyjnie- nie potrafiłabym powtórzyć  żadnego spektaklu- ba! nawet żadnej sekwencji dźwięku. Jedyne, co mogę zrobić, to otworzyć gong, a wtedy lekkie dotknięcia pałką powodują, że energia sama płynie do słuchaczy. Oto, co na ten temat mówi Don Conreaux:
 
"-Według pewnego starego powiedzenia - nikt cię nie nauczy grać na gongu.
Jedynie sam Gong może cię nauczyć.
Wydaje ci się, że grasz, ale faktycznie to Gong gra przez ciebie.
Dlatego dawni nauczyciele mówili, że mogą tylko pokazać uczniowi Gongu, jak podchodzić do niego bez Ego."
Gong wytwarza najsilniej rezonujący dźwięk ze wszystkich dźwięków odkrytych kiedykolwiek przez człowieka. Powstał kilka tysięcy lat temu, w warunkach cywilizacyjnych odmiennych od naszych, w których wierzono, że świat jest dźwiękiem, powstał z dźwięku i rozwinięto technologie z tym związane na skale współczesnemu człowiekowi niepojętą. Gong był najważniejszym instrumentem „magicznym”, powszechnie używanym do wielu rytuałów oraz do leczenia. Jego właściwości oraz właściwości innych „magicznych” instrumentów świat współczesny dopiero odkrywa.
Są różne rodzaje gongów. Także w sensie wielkości (średnicy). Najpopularniejsze i najbardziej znane są gongi wietrzne (fen) oraz tam-tamy (oba na zdjęciu, tam-tam u góry).Te ostatnie, ze względu na swoją masę i zakrzywione krawędzie mają o wiele większy wylew dźwięku (szczególnie alikwot) niż gongi wietrzne. Z kolei wietrzne dużo szybciej się „otwierają”.
Różnorodność gongów pod względem wielkości i rodzajów ma głównie wartość estetyczną i brzmieniowa: jednym mogą się podobać bardziej takie, drugim inne. Pamiętam, że kiedy pierwszy raz usłyszałam dźwięki gongu  (z płyty), tak normalnie, pomiędzy jedną czynnością a inną, pomyślałam sobie: „To nawet nie jest ładne...”  Dopiero w wyciszeniu, kiedy wpuściłam dźwięk głębiej i go poczułam- zapragnęłam doświadczyć go „na żywo”. A kiedy już to się stało i poczułam wibracje w ciele i całej swojej Istocie- zakochałam się i ta miłość trwa niezmiennie do dziś.
Uczestnicy seansu gongu mają różne wrażenia subiektywne, od delikatnych wibracji,  fizycznie odczuwalnych w ciele lub na skórze, do głębokich doznań natury fizycznej bądź emocjonalnej. Skutkiem tego jest głębokie odprężenie psychiczne i fizyczne, uruchomienie silnych procesów oczyszczających w organizmie oraz  pobudzenie i wyzwolenie potencjału twórczego uczestników.
Jak to działa? Szczerze mówiąc, odkąd poczułam Energię Gongu zaprzestałam poszukiwania rozumowych wyjaśnień.  Istoty tej Energii nie da się "wyjaśnić". To po prostu trzeba poczuć, doświadczyć. Niemniej jednak załączam poniżej teksty i opinie, które udało mi się wyszperać, a które zbieżne są z moimi odczuciami.
1/ Dźwięki mis tybetańskich i gongu działają "na poziomie komórkowym"
Fala dźwiękowa dostaje się wgłąb komórki, wnika w jej atomy. Zestraja ją.  Nieograniczony potencjał silnych wibracji- drogą rezonansu- powoduje wewnątrzkomórkowy masaż całego ciała (ciało ludzkie składa się w ok. 70-75% z wody). Słabe komórki są wydalane, a zdrowe są wzmocnone, zrewitalizowane. nie jest to więc tak, jak w przypadku normalnej, zachodniej muzykoterapii, gdzie efekt zdrowienia przychodzi pośrednio- muzyka działa na emocje, a poprzez nie, na ciało. Fenomen gongu i mis dźwiękowych (zwanych powszechnie "tybetańskimi") polega na tym, że mają tę- niezwykle rzadką- właściwość przekazywania energii także bezpośrednio do ciała. Zostaje ona w ciele jeszcze kilka dni po seansie, a skutki jej oddziaływania można zaobserwować na każdym poziomie: fizycznym/cielesnym (leczy choroby), emocjonalnym (łagodzi lęki, poprawia nastrój, zestraja), mentalnym bądź duchowym. Niektórzy mają wizje bądź doświadczają tzw. odmiennych stanów świadomości. Bardzo rzadko dzieje się to za pierwszym, czy drugim razem, jednak już za pierwszym razem, średnio 60-70% uczestników ma bardzo wyraźne odczucie fali dźwięku i wibracji w ciele.
2/ Don Conreoux w wywiadzie z kwietnia 2006
– Gong to jeden z najstarszych instrumentów – jak podają historycy, pojawił się na początku epoki brązu, około 3500 r. p.n.e., na terenie Mezopotamii(..). Niezwykłość gongu polega na tym, że wytwarza najsilniej rezonujące dźwięki spośród znanych instrumentów.
– Czy znany jest wpływ dźwięku na mózg człowieka?
– Nauka się tym zajmuje, mam nadzieję, że wkrótce poznamy wyniki. Gong, wytwarzając silnie rezonujące dźwięki, wpływa na ciało, umysł i duszę poprzez spowalnianie przepływu fal mózgowych, redukuje stres, uwalnia od lęków i przywraca naturalną równowagę psychofizyczną. Dlatego też okazał się niezwykle skuteczny w psychoterapii. W Ameryce muzykę gongu stosuje się także na salach porodowych, w gabinetach stomatologicznych, w rehabilitacji, leczeniu pooperacyjnym. Szczególnie przydatna okazała się w leczeniu ludzi z uszkodzeniami mózgu, a także dzieci autystycznych. Najprościej rzecz ujmując, gdy pewne obszary mózgu nie działają prawidłowo, potrzebne są nowe połączenia między jego częściami. I dźwięk gongu harmonizuje te połączenia.
– Chce pan powiedzieć, że dźwięk gongu leczy?
– Nie. Dźwięk sam w sobie nie leczy, ale pozwala uruchomić wewnętrzne procesy uzdrawiania i w ten sposóbczłowiek leczy się sam. Dźwięk jest zatem elementem wspomagającym proces leczenia. Z mojego doświadczenia wynika, że najważniejszą rolę odgrywa przy leczeniu zaburzeń psychosomatycznych.
– Czy mógłby pan wyjaśnić, na czym ta rola gongu polega?
– Wiele zaburzeń fizycznych i psychicznych bierze się z    psychologicznej dominacji ego, które nieustannie przesłania nam rzeczywisty obraz świata i samego siebie. Zaburza procesy twórcze i powoduje, że wielu ludzi jest zagubionych i nie może odnaleźć swojej tożsamości. Podchodzę do gongu na poziomie duchowym. Myślę o tym instrumencie przede wszystkim jako o czymś, co pomaga  człowiekowi w kontakcie z własną duszą. Co daje pokój, siłę i pomaga w uwolnieniu się od strachu. Można powiedzieć, że gongi uczą być spokojnym albo że rezonują wewnętrzny pokój."
 
To właśnie ta „żywa energia” tworzona przez gong w trakcie jego gry ma działanie oczyszczające, zestrajające i uzdrawiające.
 
Ja używam gongu wietrznego o średnicy 75 cm. Taka średnica umożliwia pracę z grupą, a nawet koncerty. Fen ma niezwykle silne właściwości oczyszczające- dosłownie wymiata jak.... wicher! :). Wszelkie trucizny, także te  stare, zapiekłe. Z ciała, z emocji i z myśli...
 
Pierwotne dźwięki oczyszczją z trucizn, uwalniają od lęków, zwiększają siły witalne,budzą wiarę w siebie, wspomagają proces uczenia, rozbudzają intuicję, wyzwalają twórcze inspiracje, przenoszą w inne światy. I to z niebywałą mocą.

Ilość komentarzy: 110 | Dodaj komentarz

Komentarze:

witam (1) ~kwadzik lukasz, 2008-10-02 14:51:42
Piekne slowa. Wlasnie nabylem mise tybatanska. Mieszkam w edenburgu i tu jest o wiele taniej jesli chodzi o instrumenty. W swoich zbiorach mam dwa didgeridoo. I jestem za ze dzwiek ma wplyw na czlowieka.
pochwała energii gongu (1) ~Lucuś, 2009-05-06 15:30:38
Witam serdecznie przeżyłam radosne doznania i pełne uniesienia chwile na koncercie Gongów i mis tybetańskich po raz pierwszy we wrocławskiej Auli Leopoldina i od tej chwili podążam za koncertami które dodają energii i radości życia polecam wszystkim Lucyna
Pytanko (1) ~seawoman@go2.pl, 2009-09-11 12:33:21
Wlasnie szukalam takiego czegos do medytacji. Kiedys widzialam program o medytacji na YT i tam uzywali wlasnie gongow, tzn nie wiedzialam jak to sie nazywa i ciezko bylo mi znalesc. Wy sobie sami uderzacie w ten instrument podczas medytacji?? Czy ktos zna jakas nazwe utworow czy grupy czy plyty gdzie takie gotowe utwory wlasnie przy pomocy gongow moge posluchac?
pytanie (2) ~Darek, 2009-11-02 17:26:08
Kiedyś odbywały się koncerty "gongowe" w szkole na podwalu. Od pewnego czasu ich nie ma i nikt tam nic nie wie. Czy ktoś napisze gdzie się przeniosły ???
dźwiękowy społeczny zespół (1) ~taland, 2011-04-19 14:16:20
Uprzejmie informuje, że zamierzam utworzyć dźwiękowy społeczny zespół. W tym celu planuję zakup akcesoria grających, takich jak misy i gongi tybetańskie. Może ktoś posiada niepotrzebne akcesoria grające np. po zmarłym muzyku?? A może jakaś niepełnosprawna osoba na rencie chciałaby dobrowolnie wstąpić do społecznego zespołu wraz z własnymi akcesoriami grającymi. A może ktoś odstąpi pusty dom z dużą salą do organizowania koncertów dla osób niepełnosprawnych?? Rejon Bielsko-Żywiec. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z UE na zakup akcesoriów grających, microbusa do przewozu osób niepełnosprawnych itp. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, samodzielnie poruszająca się i fascynuję cię praca w niekonwencjonalnym dźwiękowym graniu społecznym to napisz maila taland100@interia.pl z poważaniem Andrzej
Wysyłają w inny świat (4) ~, 2011-05-25 13:46:44
to prawda ,kiedyś gongów używanoo do przyśpieszenia śmierci,ponieważ infradżwięki wytwarzane przez gongi zatrzymują akcję serca.
CmBKqgjkxHWG (1) ~ZXjsvqTIQSaYxoYxmB, 2012-10-14 01:39:29
I've been laughing all mironng about Sister Methane. My stories aren't nearly as endearing as Sister Methane.In one of my wards we had a recent convert who, while intelligent, was mentally impaired (he was later imprisoned for sending an e-mail that threatened someone's life). Every time he would stand in fast and testimony meeting, I would hold my breath. Once he talked about how he was the heir of Joseph Smith and had used seer stones. The bishop stood up, put his arm around him, thanked him for his testimony and told him that it was time for the next person to speak. Once, while on my mission in Brazil, our Ward Mission Leader, who had been in catholic seminary when he was converted and baptized a couple of years earlier, was called upon to give an impromptu talk in sacrament meeting. It was going pretty well until he started getting worked up while bearing his testimony. He concluded by saying that anyone not baptized in the Church would burn in the hot an fiery depths of Hell for all eternity with the devil and his angels. My companion and I, sitting in the pews with 12 investigators visiting the church for the first time, looked at each other, fuming. Needless to say, we had a nice, long, commitment pattern-based talk with our WML at our correlation meeting later that week.
Rick (0) ~http://seisler11.sosblogs.com/The-first-blog-b1/Must-Medical-doctors-Encourage-Increase-Height-Inser, 2014-07-23 04:01:28
There are actually some intriguing points in time in this post but I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity but I will take hold opinion until I appear into it further. Excellent post , thanks and we want far more! Added to FeedBurner also
Brady (0) ~http://ajheels.edublogs.org/2010/08/26/ways-to-be-taller/, 2014-07-31 21:21:47
Great whoah this blog is magnificent i like studying your posts. Keep up the great paintings! You know, many people are hunting round for this information, you can aid them greatly.
Garth (1) ~http://ultimateshoelifts.wordpress.com/2013/07/09/potential-problems-of-leg-lengthening-medical-proc, 2014-08-05 02:21:33
Eye opening post, it is great to at last find educational info on the internet, I am really grateful to discover a blog that is not full of the ubiquitous garbage, thank you.
Sac Femme Longchamp Pas Cher (0) ~http://oidb.ege.edu.tr/mon/sep.asp?kid=65, 2015-02-07 14:24:05
Sac Longchamp Pliage Porte Monnaie Beige | sac longchomp pliage soldes :
Nfl Elite Jerseys Cheap (0) ~http://www.careercenteronline.org/shop/?products=141, 2015-02-07 15:56:42
Cheap Wholesale Nfl Jerseys China Cheap Authentic Nike Nfl Jerseys From China Cheap Wholesale Nike Nfl Jerseys Cheap Nike Nfl Jerseys From China
coach outlet store online (1) ~http://www.coachoutletnj.net/, 2015-07-01 10:19:46
This view of art has never found support with great poets and artist like Tagore and Tolstoy. The perfection of art does not depend on the perfection of its external form, but on the perfection of the life, it reflects. That is why Million said, "He who would not be frustrated of his hope to write will hereafter is laudable things ought himself to be a true poet." Life is the subject of art, not only in so far as it achieves perfection, but also in so far it indicates a movement towards perfection. coach outlet store online http://www.coachoutletnj.net/
Nike Air Yeezy 2 Red for sale (0) ~http://www.arhicks.com/52/, 2015-08-07 12:32:54
A gorgeous face always draws attention and an equally beautiful sunglass on the face enhances your personality. Nike Air Yeezy 2 Red for sale http://www.arhicks.com/52/
kobe shoes (0) ~http://www.kobe10sneaker.com/, 2015-09-05 06:06:12
A similar sweep in December netted five arrests. kobe shoes http://www.kobe10sneaker.com/
Nike Air Max Sale Uk (0) ~http://www.cpatlanta.net/38/, 2015-09-14 21:48:46
Also made with Three Point Fit, these sunglasses maximize comfort and feature impact resistance to keep your glasses in place at all times. Nike Air Max Sale Uk http://www.cpatlanta.net/38/
Nike Roshe Run (0) ~http://www.amikod.net/08/, 2015-09-23 08:04:45
Detente between the USA and China, and Japan and China have only encouraged the present Chinese leadership in launching their expansionist designs in South Asia. Nike Roshe Run http://www.amikod.net/08/
Air Max (0) ~http://www.ephotobay.net/24/, 2015-09-23 19:23:05
However, with qualified dispensers you can be sure that the quality of your new Oakley Sunglasses are to the highest they can be as well as being designed for you personally. Air Max http://www.ephotobay.net/24/
Nike Shoes (0) ~http://www.a-bailbond.org/28/, 2015-10-10 06:40:17
CEO Leonardo Del Vecchio said, Significant changes in market dynamics require industry leaders to perfect a mix of best in class products and marketing with technical and operational capabilities. Nike Shoes http://www.a-bailbond.org/28/
http://www.fischtaxi.org/ca43/ (1) ~8315, 2015-10-16 12:54:34
Two semi finalists will win a month long trip to China or India and $7,500 each in travel expenses for two. Big Size Shoes http://www.fischtaxi.org/ca43/
http://www.pbslsc.org/ca68/ (0) ~6142, 2015-10-16 16:55:13
What I really like as a cyclist is that the lenses are tall and, when my head is down, I can still look up through the glasses. new good seller http://www.pbslsc.org/ca68/
http://www.nowib.org/us62/ (1) ~6645, 2015-10-16 17:53:01
Therefore When shopping for sunglasses, online sources are considered the best. adidas sneakers http://www.nowib.org/us62/
http://www.pbslsc.org/us15/ (0) ~1512, 2015-10-23 14:44:58
We have great fashion style, to display suitable for any decor. nike free uk runner http://www.pbslsc.org/us15/
http://www.apachealth.net/d79/ (0) ~7266, 2015-10-26 08:40:35
However, as with anything else at the moment, the Internet has opened up a whole new world to consumers everywhere and you can now buy the same high quality and stylish Oakley sunglasses online. nike free run mens http://www.apachealth.net/d79/
http://www.agritalia.org/d15/ (0) ~9331, 2015-10-26 08:40:42
It has been possible to purchase Oakley sunglasses in department stores, exclusive retail stores and high class opticians for some time, but prices may inflate when purchasing in store and that ranges available limited to what you may want. nike free flyknit 4.0 womens http://www.agritalia.org/d15/
http://www.bocsound.com/e75/ (0) ~7105, 2015-10-30 08:54:03
After all, if your lenses fall out or there is a problem with the Oakley sunglasses then it can damage the reputation of the optician. tiffany bangles jewelry http://www.bocsound.com/e75/
nike roshe run (0) ~http://www.bassophac.net/68/, 2015-10-31 01:02:10
If you do so, you will also experience their world renowned customer service.
http://www.sagevi.com/a058/ (1) ~1662, 2015-10-31 14:02:48
It is a skilled process that takes time and precision to make them what they are. air force 1 shoe http://www.sagevi.com/a058/
http://www.bondmann.com/d19/ (0) ~8378, 2015-11-02 11:51:55
There are a handful of mortality dissimilarities cheap oakley sunglasses typically if you are talking about bait, but the question for you is whether which has population level effects. nike free flyknit 5.0 mens http://www.bondmann.com/d19/
men christian louboutin (0) ~http://www.rushmoredining.com/74/, 2015-11-03 06:03:56
I9 Sports of Northern Franklin, Delaware and Union Counties will host the first ever Avalon Bowl on behalf of Avalon Havan, a local girl who has been battling leukemia since 17 months of age.
Nike Air Max 90 Trainers (0) ~http://www.golfleecreek.net/41/, 2015-11-03 06:04:24
To become a thing what this means is of which a electronic slr lenses currently been laminated with large collections enabling only vertically polarized rays to go into the eyes.
adidas yeezy 350 boost (1) ~http://www.yeezy350boost.net/, 2015-11-03 06:04:40
Although luck gave him the opportunity, it was years of hard work, determination, and perhaps knowing that this was his only chance to prove to the world what he is capable of doing that allowed him to do well. He didn’t have the natural talent that most teams were looking for so he didn’t really stand out but he offset that by working hard at honing his skills while waiting for the opportunity to come. adidas yeezy 350 boost http://www.yeezy350boost.net/
nike free nz (1) ~http://www.boilerhouseconsulting.net/31/, 2015-11-03 06:04:46
The battery life is longer, and at close range, can blind your paramedic partner.
http://www.800clean54.com/f42/ (1) ~1612, 2015-11-04 03:37:30
Visit their feedback section to know more about the great experiences their customers had with them. moncler coats mens http://www.800clean54.com/f42/
http://www.nowib.org/uk27/ (0) ~4639, 2015-11-04 09:13:56
Fashion media from Toronto could get a sneak peak at Oakleys high performance and versatile fitness apparel and sunglasses, as well as their fashionable Summer and Fall lifestyle apparel line for both men and women. nike free flyknit trainers http://www.nowib.org/uk27/
http://www.apachealth.net/c10/ (0) ~8122, 2015-11-04 09:47:21
To wear the sunglasses would be a good alternative. nike free 5.0 womens http://www.apachealth.net/c10/
http://www.fischtaxi.org/uk47/ (0) ~3094, 2015-11-04 12:17:47
One thing that you must keep in mind when choosing a Valentines Day gift for her is that it need not be an expensive piece of jewelry, but must show how much you love her. cheap nike air max 2015 http://www.fischtaxi.org/uk47/
http://www.apachealth.net/c75/ (1) ~1032, 2015-11-07 09:30:30
Dont take the bait. nike free 3.0 flyknit mens http://www.apachealth.net/c75/
Jordan 11 Low Bred (0) ~http://www.tequilaculture.com/29/, 2015-11-10 02:40:16
The “right things” can vary depending on the goal. In some cases, it could mean getting to know the right people while in other cases it could mean working for the right company or hiring the right people. Whatever those key things are, figure out what it is and apply them.
Top Nike Flyknit Air Max (0) ~http://www.cpatlanta.net/52/, 2015-11-10 02:40:55
They have an extensive range and do their best to make sure that your Oakley sunglasses arrive as quickly as possible with the minimum of fuss. Top Nike Flyknit Air Max http://www.cpatlanta.net/52/
nike roshe run black and white (1) ~http://www.alanhawkshaw.net/18/, 2015-11-10 02:41:05
History of botany is as old as man himself. During the early civilizations Assyrians, Egyptians, Chinese and In­dians (Sushruta, Parasar and Charak) had significant .contributions to the un­derstanding of plants, especially, their medicinal importance. Greek philoso­phers like Aristotle (the-father of biol­ogy), Theophrastus (the father of botany), not only described plants but also tried to categories them.
michael kors outlet (0) ~http://www.michaelkors-mk.org/, 2015-11-10 02:41:11
You go from an item fairly cheaply made to items that are of good quality that you are going to get some use out of. michael kors outlet http://www.michaelkors-mk.org/
http://www.agritalia.org/c62/ (0) ~5149, 2015-11-11 21:43:20
But with Oakley sunglasses no more pulled hairs. nike free 2 mens http://www.agritalia.org/c62/
http://www.apachealth.net/d63/ (0) ~2408, 2015-11-11 23:51:34
They have a long history. nike free run 3 womens http://www.apachealth.net/d63/
http://www.bondmann.com/d09/ (1) ~5619, 2015-11-12 03:27:17
50. nike free run 5.0 womens http://www.bondmann.com/d09/
http://www.wmbmlaw.com/a215/ (0) ~4992, 2015-11-12 08:28:45
Both suspects were released on their own recognizance and are scheduled to be arraigned April 17 in Newhall Municipal Court. air max tailwind + 5 mens http://www.wmbmlaw.com/a215/
http://www.apachealth.net/d48/ (0) ~3020, 2015-11-16 08:21:23
Be sure you buy from legitimate sites like Amazon or another popular retailer that you know and trust when you make your Cyber Monday or 2012 holiday shopping sales purchases this year. nike free run 5.0 womens http://www.apachealth.net/d48/
http://www.emploica56.com/b29/ (0) ~7534, 2015-11-17 04:05:44
One thing that you must keep in mind when choosing a Valentines Day gift for her is that it need not be an expensive piece of jewelry, but must show how much you love her. nike free run 3 5.0 http://www.emploica56.com/b29/
http://www.800clean54.com/e75/ (0) ~9132, 2015-11-17 08:50:04
Frames take on everything from subtle black or brown to bright, vivid hues. tiffany sets jewelry http://www.800clean54.com/e75/
christian louboutin shoes (1) ~http://www.hickorysociety.com/25/, 2015-11-17 14:45:16
Or let’s say your goal is to cut down on spending in order to have more money saved up. You could drastically cut down from the beginning but that can lead to feeling like you’re depriving yourself. Again, start off slow and gradually increase.
Nike Air Yeezy (0) ~http://www.bassophac.net/17/, 2015-11-17 14:50:22
Politicians in India at least in the present times are a class to be suspected, abhorred disliked and never to be trusted. This dismal image of politicians in India is now a fact hidden from no one.
http://www.pbslsc.org/au11/ (0) ~6235, 2015-11-17 17:23:33
Mostly all horsebox producers guarantee sufficient consumer care service that would undoubtedly cater to all your demands and demands as well as guarantee that all the horseboxes available are designed and tailored for your particular needs with the current innovations and products. nike air max http://www.pbslsc.org/au11/
christian louboutin (0) ~http://www.rushmoredining.com/71/, 2015-11-17 23:27:51
If kindness didn’t exist, this world would be a terrible place to live. By being kind, we make this world a better place. Differences in beliefs wouldn’t be such a big deal if kindness always came first. If one can’t be kind, then at least resist from causing harm. Here are a couple of dozen quotes about kindness.
kate spade outlet (1) ~http://www.katespade2015.org/, 2015-11-17 23:28:35
If youre looking for a bargain on a pair of designer sunglasses without breaking the bank, you may want to check out these great deals! For a limited time,Oakley Vaultis having a great sale and offering up to 75% off select sunglasses!I spotted a fewOakley sunglassesmarked down as low as $29. kate spade outlet http://www.katespade2015.org/
nike kobe (0) ~http://www.alanhawkshaw.net/57/, 2015-11-17 23:28:55
It is by all standards the most remarkable achievement of the NAM to take up the cause of the Blacks against the Botha regime of S. Africa which is following a policy of apartheid and committing atrocities on the agitators.
Top branded Nike and Adidas shoes (1) ~http://www.ephotobay.net/57/, 2015-11-17 23:29:16
The miners were trapped underground, at a depth more than 2,000 feet for nearly 70 days without any sunlight. Top branded Nike and Adidas shoes http://www.ephotobay.net/57/
http://www.cc-finance.org/a56/ (0) ~1335, 2015-11-18 06:36:19
Many celebrities including film stars and sportspersons are their regular customers. nike free run 5.0 v4 mens http://www.cc-finance.org/a56/
http://www.bocsound.com/e29/ (0) ~6024, 2015-11-18 19:46:42
For starters,HIGH DEFINITION OPTICS (HDO) gives you unbeatable clarity and precise, accurate vision. tiffany rings jewelry http://www.bocsound.com/e29/
http://www.absciexus.com/548/ (1) ~6501, 2015-11-19 17:03:57
So pick the perfect lens for your type of fishing, and youll never be taunted again by the one that got away. cheap nike http://www.absciexus.com/548/
http://www.bondmann.com/c46/ (1) ~4276, 2015-11-20 11:57:28
On the street there are a lot of people who fall in love with this kind of sunglasses, most of them take the simple route,coupled with the cheap eyeglasses, which fully express the cool feel. nike free 3.0 womens http://www.bondmann.com/c46/
http://www.bocsound.com/f65/ (1) ~5024, 2015-11-22 16:16:47
They can run into the hundreds of dollars and therefore do not fit into many peoples budgets. moncler coats mens http://www.bocsound.com/f65/
http://www.absciexus.com/209/ (0) ~5078, 2015-11-23 06:51:43
It has been possible to purchase Oakley sunglasses in department stores, exclusive retail stores and high class opticians for some time, but prices may inflate when purchasing in store and that ranges available limited to what you may want. Nike Zoom Soldier 6 Cheap http://www.absciexus.com/209/
http://www.agritalia.org/c41/ (1) ~7150, 2015-11-24 07:36:52
It might interest you to know that Elis sunglasses are made by SoCals own Oakley. nike free 2 womens http://www.agritalia.org/c41/
http://www.absciexus.com/062/ (0) ~5175, 2015-11-27 17:14:29
The Half Jacket Polarized sunglasses are the sunglasses of choice for many runners. Sale NiceKicks Sneakers http://www.absciexus.com/062/
http://www.pupcollars.com/022/ (0) ~8454, 2015-12-03 03:02:32
Style points, I feel, are completely subjective. nike free 2 womens http://www.pupcollars.com/022/
http://www.absciexus.com/059/ (1) ~2131, 2015-12-04 08:03:28
Visit their feedback section to know more about the great experiences their customers had with them. nike air jordan shoes http://www.absciexus.com/059/
rosherunsuede.com (0) ~http://www.parksap.com/072/, 2015-12-05 04:32:09
The opening 3 field 2 games he missed the game, fourth game against the Nicks game he played for 18 minutes. rosherunsuede.com http://www.parksap.com/072/
http://www.pupcollars.com/081/ (0) ~5287, 2015-12-16 08:55:54
Some of my favorites have been the wire framed; in several styles, and the Big Dogs in the polycarbonate. nike free mens http://www.pupcollars.com/081/
http://www.fuzumi.net/m005/ (0) ~8413, 2016-01-20 20:08:08
The images of Williams arriving at the airport and listening to tapes on the plane build on the anticipation heard in the song and once again appeal to its 80s sensibilities. Adidas http://www.fuzumi.net/m005/
http://www.bozadjiev.com/m098/ (0) ~7365, 2016-01-22 18:44:51
American Airlines in partnership with Coca Cola is inviting travelers to enter a the World with a Coke promotion that runs through Aug. nike free run 4.0 womens mint green http://www.bozadjiev.com/m098/
http://www.simonsfa.com/m325/ (1) ~1235, 2016-01-28 18:04:13
Therefore When shopping for sunglasses, online sources are considered the best.
nike free 5.0 mens eastbay (0) ~http://www.alanhawk.net/m456/, 2016-02-09 22:03:50
Kobe said: I wont let it so in the past. nike free 5.0 mens eastbay http://www.alanhawk.net/m456/
nike free 5.0 mens blue (0) ~http://www.alanhawk.net/m021/, 2016-02-11 00:36:14
Dirk - Nowitzki scored 19 points, Sean Marion had 18 points and 11 rebounds to lead the team, nike free 5.0 mens blue http://www.alanhawk.net/m021/
r4pg (1) ~http://r4pg.kinja.com/, 2016-03-24 18:32:00
You always know the right thing to say. r4pg http://r4pg.kinja.com/
zzTA6Yl1JWs8 (0) ~4j7A6LhmKWjX, 2016-06-18 06:15:17
This "free sharing" of intmroafion seems too good to be true. Like communism.
http://www.tyson-c.com/s228/ (0) ~3078, 2016-07-03 07:31:33
Yet, even sunglasses might not do all they need to do to protect you from the harmful rays.
czy można przesadzić z częstotliwością słuchania gongów? (0) ~Sabina, 2018-05-19 11:28:58
Dzień dobry, nazywam się Sabina Bartoszek, Mama i ja słuchamy gongów z Internetu prawie codziennie, ja zawsze, gdy nie mogę zasnąć. Czy można zatem przesadzić z częstotliwością słuchania gongów? Bardzo proszę o odpisanie na maila, jeżeli jest to możliwe: bartoszeksabinka@wp.pl
Wyraź swoją opinię:

powered by AdvaCMS