Wyszukiwarka
GALERIA PRZYJACIÓŁ

Janusz Zagórski
dziennikarz, badacz, popularyzator nauki, społecznik... i wiele innych. Po prostu Człowiek- Instytucja... więcej

Jurek Milewski, czyli Szaman Miejski
Lubi zaglądać w przyszłość.
Jego pasje to   numerologia i tarot ... więcej

 

Marcin Trygar
zwany przez przyjaciół Jezus. Można go spotkać w przejściach podziemnych Wrocławia jak... bębni. I TO  JAK!

Krysia Tyszkowska

Strażniczka Dni Kalendarza Majów- rozumie go i czuje niewyobrażalnie więcej   

Krysia o reinkarnacji...więcej

Kamil Rogiński Tekst Kamila o instrumentach, które robi, znalazłam na forum Shamanika i od razu wiedziałam, czego do tej pory brakowało na tych stronkach... więcej

Stasia Opyd  Oprócz tego, ze uwielbia góry i nature, gra tez na gongu i spiewa... wiecej

Rozwój duchowy

Wstęp, czyli co każdy wiedzieć powinien.

O tak zwanym Rozwoju Duchowym (RD) napisano już bardzo wiele, bardzo różnym językiem, w bardzo różnym ujęciu – można się w tym pogubić :). W dodatku jest to temat, który budzi wiele kontrowersji, gdyż dotyczy spraw, których nie doświadcza się na co dzień. Szukając informacji czy też weryfikując je zawsze staram się pamiętać o tym, co mówił Osho: - Prawda jest niepoznana. Ona jest nie tylko niepoznana, jest także niepoznawalna.

 

Oczywiście nie jest to argument za tym, aby Prawdy nie poszukiwać, a tylko zwrócenie uwagi na fakt, że nasze zmysłowe (i poza) postrzeganie i nasz umysł są bardzo, ale to bardzo ograniczone w stosunku do ogromu zjawisk Wszechświata (Wszechświatów). Zazwyczaj to wiemy, ale nie do końca czujemy. Nasza konstrukcja sprawia, że nie jesteśmy w stanie odebrać Rzeczywistości bezpośrednio – jest to niemożliwe. Kto uważa, że przesadzam, niech się zapozna dokładnie, np. w jaki sposób widzimy obrazy wzrokiem. To bardzo skomplikowana i kilkuetapowa „operacja” z odwracaniem obrazu włącznie... Dlatego – świadomie bądź nie – tworzymy i posługujemy się pewnymi umownymi modelami, które, mniej lub bardziej dokładnie opisują Rzeczywistość. Tocząc polemiki i dyskusje bardzo często o tym zapominamy. Jednym z moich ważniejszych odkryć na ścieżce duchowej było uświadomienie sobie, że WSZYSTKO JEST MOŻLIWE. Może nie szczegółowo, w zadanych warunkach, ale „tak w ogóle”. A najlepszym dowodem na to jest fakt, że nasz ułomny i mocno ograniczony umysł potrafił to wymyśleć, czy też choćby sobie wyobrazić. Aby uniknąć nieporozumień pragnę pokrótce przedstawić model Istoty Ludzkiej, którym się posługuję obecnie i który bardzo mi się sprawdza w moich eksperymentach.
Proszę, pamiętajmy, że to tylko model – i nie przywiązujmy się zbytnio do słów i określeń. Być może wtedy spomiędzy nich uda się wyłowić i uchwycić Nieuchwytne...
Generalnie Istota Ludzka składa się z 5 ciał: fizycznego, emocjonalnego, mentalnego, duchowego i JA. Można przyjąć inny podział ale ja przyjęłam taki, bo jest prosty. JA bywa nazywane różnie: Duszą, Jaźnią, Nadświadomością, Wyższym Ja, Boskim Pierwiastkiem, itp. Oprócz ciała fizycznego reszta ciał ma naturę energetyczną, a wszystkie charakteryzują się ściśle określonymi wibracjami. Te wibracje nie są takie same dla różnych ludzi, nie są nawet identyczne dla jednego człowieka. Rozwijając jakąkolwiek sferę- zmieniamy swoje wibracje. Ciało fizyczne jest najbardziej gęste, o najniższych wibracjach, dalsze są coraz „rzadsze” i subtelniejsze. (patrz rysunek*)
Każdy przeciętny człowiek zwykle zdaje sobie sprawę, że jest czymś więcej niż tylko ciałem fizycznym, jednak pomimo tego, często bardzo się z nim identyfikuje. Sprzyja temu także nasz język – mówimy „jestem szczupła” zamiast „moje ciało jest szczupłe”. Identyfikujemy się też często z emocjami, zwłaszcza kiedy ich silnie doświadczamy, twierdząc np. „jestem wkurzona” albo z myślami (ciało mentalne), wypowiadając jakieś twierdzenie. Doświadczając przez całe życie rozumu i emocji oraz postrzegając, że mamy ciało nie jesteśmy w stanie doświadczyć innych obszarów swojej Istoty. Stąd zaprzeczamy skutkom takich doświadczeń, twierdząc, że to „niemożliwe”, „cuda”, itp. I żeby pozostać w zgodzie w samym sobą, trzeba po prostu tego doświadczyć: chociaż raz, chociaż w przebłysku. Poczuć świat z innej pozycji.

 

Skąd wiemy, że istnieje coś jeszcze? To bardzo proste. Każdy z nas na pewno doświadczał sytuacji, kiedy, jak to się mówi rozum mówił mu co innego, a serce co innego. Taka sprzeczność, a czasem nawet rozdarcie bywa bardzo bolesne i długo nie potrafimy wybrać. W końcu jednak wybieramy. I właśnie ten „ktoś”, kto dokonał wyboru pomiędzy sercem i rozumem nie mógł być jednym z nich, bo obu postrzegał. To Obserwator, który był ponad tym. Obserwując własne emocje i myśli na co dzień, bez oceniania i przywiązywania się do nich, jest najprostsza metodą doświadczenia duchowości i praktykowania RD. Jest to jednak niezwykle trudne do wykonania na początek i bardzo żmudne. Dlatego stosujemy różne metody, by bezpośrednio „połączyć się” ze swoim JA, być nim i postrzegać świat z tej perspektywy. Wymaga to wejścia w inne rejony umysłu – mózg pracuje wówczas na innych wibracjach, wytwarza inne fale. A ponieważ przez całe życie te rejony były nieużywane, na początku wymaga to pewnego wysiłku a nawet treningu.
Czy zatem warto podjąć ten trud? Co mamy w zamian? No i tutaj można by napisać kilkaset książek – wiele z nich zresztą już zostało napisanych. W zależności od modelu, języka (np.psychologiczny, religijny, ezoteryczny itp) nasz rozum mniej lub bardziej broni się przed tymi opisami. A przecież wszyscy mistycy od zarania dziejów twierdzą, że nasze Wyższe Ja jest nieskończenie mądre, wszechmocne i szczęśliwe. Tak, tak- to zdrowie, mądrość, radość i szczęście jest naszą najgłębszą istotą i przeznaczeniem. A w biblii jest napisane, że „Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje.” Trudno uwierzyć, prawda?  Powiem więcej: na pytanie co można osiągnąć, najkrótsza odpowiedź brzmi: WSZYSTKO. Cokolwiek zechcemy rozwijać. Jeśli tego nie wiemy, lub chcemy żeby to ta najmądrzejsza część nas wybrała/zadecydowała (Nadświadomość), najprostsza droga wiedzie przez MEDYTACJĘ. Wtedy rozwój wydarza się niezależnie od Rozumu i najszybciej można poczuć ten stan szczęśliwości i błogości, który przychodzi z wnętrza, bez żadnych warunków zewnętrznych.

A co konkretnie może przyjść?Dla każdego będzie to coś innego. Mi RD dał przede wszystkim poczucie wielkiej wewnętrznej wolności, swobody, poczucia własnej wartości, a w rezultacie dużo wewnętrznego spokoju, zaufania do tego co się wydarza, świadomość, że sama w pewnym sensie to kreuję. Zmiany były tak wielkie, że nie zawsze łatwo było je zaakceptować. Nawet jeśli przychodziło coś, czego pragnęłam. Bo żeby nowe mogło przyjść, najpierw trzeba „puścić” stare... A odpadanie iluzji boli... oj boli!

Ujmując rzecz inaczej- czyli przyjmując inny model-  możemy powiedzieć, że funkcjonujemy na poziomie świadomym (rozumowym), podświadomym (odruchów i zakodowanych programów) oraz mamy przebłyski Świadomości(przez duże Ś, nie mylić z rozumem). Świadomość jest wiedzą i czuciem jednocześnie. Odbieranie cała swoja Istotą, z ciałem włącznie. Mówi się czasem nawet: czuję to bardzo wyraźnie, każdą komórka swojego ciała. I znów: napisano wiele książek o tym, czym jest Świadomość. Najkrócej i najprościej  rzecz ujął de Mello w „Przebudzeniu”: Świadomość jest wtedy kiedy cię to zmienia...". RD jest więc niczym innym jak drogą do poszerzania sfery Świadomości Istoty.

Ilość komentarzy: 85 | Dodaj komentarz

Komentarze:

wielkie slowa wielki (1) ~lukasz, 2008-11-03 01:04:42
Przyznam szczerze ze rozumiem wszystko praktykuje medytacje od ponad 5 lat. Didgeridoo wiele mi pomoglo, misa tybetanska. Niezliczone godziny wyciszenia. Widzenie tego czego normalni ludzie nie widza. Wkraczanie w swiat duchowy. Medytacja jest czym dobrym mi osobiscie dodeje sily.
CrlroYvhuYIJFb (0) ~FaFIrhtNmx, 2012-10-14 07:44:17
Gratulacje! :) Ale właśnie tak to działa w maju! Noclegi są rzeczywiście za darmo, pod waeknuirm wykupienia całodniowego wyżywienia (ktf3rego koszty są często podejrzanie wysokie) oraz wybrania terminu pobytu poza sezonem. Oszustwo i manipulacja polega w tego typu ofertach na tym, że koszty odebrania czeku / ankiety itp. są ukrywane (a czasami dochodzą nawet do stu złotych), a koszty obligatoryjnego wyżywienia są często wyjątkowo drogie. Tu dodatkowo wykorzystano manipulację z użyciem reguły niedostępności, bo z technicznego punktu widzenia nie ma możliwości sprawdzenia, czy użytkownik faktycznie zareagował w dniu emisji reklamy (jak to niby jest wymagane), czy kilka dni pf3źniej
vvxvvdzsdfs (0) ~monika, 2013-10-01 00:53:59
Zgadzam się z opisem, w ogóle super blog :) Mam jednak zastrzeżenia co do hm... \"kategoryzacji\" pewnych spraw... Mnie się wydaję że nie ma czegoś takiego jako duchowosc - wszystko to jest fizyką. Proszę zauwayżć, że mowiąc o rozwoju duchowym jednostki to z miejsca stawiamy ją w lepszej od innych położeniu.... Nasze ego bardzo przywiązuje się do tego terminu bo CHCE żebyśmy myśleli że jesteśmy lepsi od innych... a jest to dość niskie ;)) Mówienie że jesteśmy rozwinięci duchowo i określanie tak siebie, to w subtelniejszy sposób (metaforycznie) kupienie sobie bardzo drogich, markowych butów. Nie wiem czy zostanę zrozumiana i czy jasno się wypowiedziałam :)) Pozdrawiam serdecznie!:))
Dave (0) ~http://shoeliftsformen.infored.mx/blog_36945_Leg-Length-Cosmetic-Surgery-Or-Shoe-Lifts.html, 2014-07-23 02:52:47
Very interesting article. Many thanks for sharing.
Madelyn (1) ~http://www.supernova.com/brodieklemme616/blog/1312822/How-Come-Elevator-Shoes-So-Costly, 2014-07-23 11:37:50
Candidates with limited time are welcome to schedule a pre-screening interview at a later date if they are retained, promoted, or terminated. How the company during this interviewing process. Draw more people from all over the phone.
Filiberto (0) ~http://tallertina.exblog.jp/17989373/, 2014-08-08 01:38:43
I’ve seen that good realtors at any place get started to be able to temperature that could FSBO Endorsing. There are confessing it may always be about exclusively placing a poster right in front site. It is created for generating extramarital affairs with your businesses that one day will become buyers.
Williams (0) ~http://blog.livedoor.jp/shoelifts/archives/36167147.html, 2014-08-08 21:43:41
היום סיימתי עיצוב פנים ושיפוץ בדירתי הכלל הנחת קרמיקה וצביעת קירות ותיקרות , היום הדירה נראה כמו נקי למעט הקרמיקה שיש עליה אבק שלא יורד מלוכלכת , ובכללי המשרד לא נראה נקי . אולי כדאי שאצור קשר עם חברת פוליש שתבאי את העובדים שלה שיבצעו פוליש ווקס במשרד ועוד מגוון עצום של שירותים טובים לדוגמא פוליש קריסטל , חברת ניקיון , פוליש וכן הלאה
Hannah (1) ~http://www.pimpblog.nl/o2btall/122467/Science+And+Foot+Supports.html, 2014-08-13 19:58:57
I consider something genuinely special in this website .
roshe run men (0) ~http://www.rosherunmen.org/, 2015-07-01 10:19:51
Since then several studies have been reported in which various methods of assessing (measuring) memory have evolved. The amount of information retained in memory can be inferred from observable performance on various tasks. There are both direct and indirect methods of measuring memory. roshe run men http://www.rosherunmen.org/
mk factory (0) ~http://www.mkfactoryoutlet.net/, 2015-07-17 08:28:00
Since the Belgrade Summit of 1961, the movement has held eight summits and a number of other meetings at the le\el of ministers and officials. With the creation of the co-ordination Bureau at the Algiers Summit in 1973, a number of meetings of this body have also been held at the ministerial level.
roshe run flyknit (0) ~http://www.bassophac.net/39/, 2015-07-17 08:29:08
It could be anything. Whether it’s singing, drawing, dancing, building stuff, speaking different languages, martial arts, cooking, playing instruments, video editing, programming, or anything else, if it’s a skill you wish you had, there’s no time better than right now to start developing it. roshe run flyknit http://www.bassophac.net/39/
Air Jordans Online (0) ~http://www.chairqueen.net/53/, 2015-08-07 12:33:04
Tray lined with satin material to help protect the sunglasses. Air Jordans Online http://www.chairqueen.net/53/
Nike Air Max Pas Cher (0) ~http://www.appliwise.net/48/, 2015-08-20 01:02:44
I think that the best thing you can do as a young person is to be self-reliant, work hard and save your money for a rainy day. I saw the banks crash and the Great Depression. You need to know how to take care of yourself in adversity. Kids today take too much from their parents I think. Nike Air Max Pas Cher http://www.appliwise.net/48/
nike blazer (0) ~http://www.a-bailbond.org/29/, 2015-08-29 23:46:46
6%, and Oakley shares are up 14%. nike blazer http://www.a-bailbond.org/29/
nike womens running shoes (0) ~http://www.amikod.net/29/, 2015-08-30 13:20:59
Men cannot hope to rid the world of the scourge of civil an international conflicts nor make it a safe place till they have created for each member of the human race conditions of life which allow for development and unrestricted use of human intelligence and capabilities so that man should not only be able to satisfy his physical and spiritual needs, but also seek fulfillment in other ways. nike womens running shoes http://www.amikod.net/29/
Nike Free Run 3 (1) ~http://www.cpatlanta.net/21/, 2015-09-14 21:48:48
Polarized digicam lenses comprise by using a split down called polarization as the identify show. Nike Free Run 3 http://www.cpatlanta.net/21/
Nike Free Run (0) ~http://www.bassophac.net/54/, 2015-09-14 21:49:22
Enjoy the benefits of smudge resistance, while rain water will not dry in streaks. Nike Free Run http://www.bassophac.net/54/
Nike Air Max 90 (0) ~http://www.bassophac.net/33/, 2015-09-23 08:04:39
Although this is about all that the international community can to enforce human rights, yet humanity will underrate the task at its own peril. States, which do not recognize basic human rights or deny them to their citizens, are, sooner or later, bound to find them heading toward political and social unrest. Nike Air Max 90 http://www.bassophac.net/33/
nike free run 5.0 (0) ~http://www.nike-freerun50.com/, 2015-09-23 19:36:40
It might interest you to know that Elis sunglasses are made by SoCals own Oakley. nike free run 5.0 http://www.nike-freerun50.com/
http://www.fischtaxi.org/us48/ (0) ~9424, 2015-10-16 12:54:41
I would venture that Saugus Swapmeet is probably one of the cleanest in the county for (the sales of) counterfeit products, Christopher said. new good seller http://www.fischtaxi.org/us48/
http://www.pbslsc.org/uk38/ (0) ~1825, 2015-10-16 16:55:18
Several world class athletes such as Andre Agassi, Michael Jordon, and Cal Ripken, Jr. nike free run green http://www.pbslsc.org/uk38/
http://www.kksports.org/uk23/ (0) ~1833, 2015-10-16 16:56:00
Oh and if you so choose, the LED flashlight can be used to find Veinous access if held to the patients skin. cheap nike air max http://www.kksports.org/uk23/
http://www.nowib.org/ca14/ (0) ~4129, 2015-10-16 17:53:04
Therefore When shopping for sunglasses, online sources are considered the best. nike run shoes cheap sale http://www.nowib.org/ca14/
http://www.fischtaxi.org/us28/ (0) ~5751, 2015-10-17 11:05:49
That leads for you to more injuries and strain. Nike Online Store http://www.fischtaxi.org/us28/
http://www.monclerformens.net/ (0) ~3677, 2015-10-22 09:58:24
The special coating of Oakleys stops moisture and grease sticking to the lense. moncler for mens http://www.monclerformens.net/
http://www.pbslsc.org/au28/ (1) ~9544, 2015-10-23 14:44:43
Army pilot. men air max 2015 sales http://www.pbslsc.org/au28/
http://www.apachealth.net/c55/ (0) ~1264, 2015-10-26 08:40:41
A well streamlines PPC campaign is the secret of multiplying web traffic and ROI. nike free 4.0 flyknit mens http://www.apachealth.net/c55/
http://www.cc-finance.org/b01/ (0) ~9847, 2015-10-28 16:24:11
Be sure to shop on reputable, secure sites. floral roshe runs http://www.cc-finance.org/b01/
http://www.bocsound.com/f28/ (0) ~3079, 2015-10-30 08:53:44
Oakleys Minute sunglasses wrap around like bigger sunglasses, but are made specifically for smaller sized faces. moncler women jackets http://www.bocsound.com/f28/
cheap air max zero (0) ~http://www.airmaxzero.net/, 2015-10-30 22:19:37
The knowledge on plants is on the rise and during the course of evolution as a discipline, a number of basic and applied branches have developed. cheap air max zero http://www.airmaxzero.net/
Nike Free (0) ~http://www.alanhawkshaw.net/19/, 2015-10-31 01:02:14
Take those from a specialist seller.
christian louboutin outlet online (0) ~http://www.modenusatlarge.com/39/, 2015-10-31 01:59:12
Anywhere you shop for groceries, cleaning products and household items there are products featuring the Pink Ribbon.
http://www.sagevi.com/a048/ (0) ~7099, 2015-10-31 14:02:39
For several centuries it was regular for J . ike air max online http://www.sagevi.com/a048/
http://www.wmbmlaw.com/a301/ (0) ~8976, 2015-10-31 14:25:42
Take those from a specialist seller. nike shoes http://www.wmbmlaw.com/a301/
http://www.emploica56.com/b28/ (0) ~6731, 2015-11-02 10:36:38
Proform is a service or product of Icon that is primarily sold at large fitness outlets and big box stores like Sears and Sams Club. nike free run 3 http://www.emploica56.com/b28/
http://www.nowib.org/ca59/ (0) ~5853, 2015-11-02 10:48:35
At a higher level of short sightedness, and patients should be given to choosing high refractive index of the level of myopically sunglasses; the patient is low, you can select the Low refractive index of the Oakley sunglasses. nike kd vi christmas 599424-601 http://www.nowib.org/ca59/
nike jordan (0) ~http://www.webitemplate.com/14/, 2015-11-03 06:03:56
Just click on the Subscribe button above.
kate spade handbags outlet (0) ~http://www.katespade2015.org/, 2015-11-03 06:04:37
If you want to read stories of people from teens to men to women to people over 40 transforming their bodies as well as how they did it such as their workouts and what they ate, see this page (scroll down toward the bottom). kate spade handbags outlet http://www.katespade2015.org/
New Balance Schoenen (0) ~http://www.amikod.net/44/, 2015-11-03 06:04:50
Oakleys have found their way into popular Hollywood movies.
http://www.800clean54.com/e72/ (0) ~1962, 2015-11-04 03:37:50
These sunglasses are known for the Three Point fit, which doesnt hook around your ears and sits comfortably on the nose with nose pads. tiffany necklace jewelry http://www.800clean54.com/e72/
http://www.apachealth.net/c59/ (0) ~5307, 2015-11-04 09:47:33
The images of Williams arriving at the airport and listening to tapes on the plane build on the anticipation heard in the song and once again appeal to its 80s sensibilities. nike free 5.0 flyknit mens http://www.apachealth.net/c59/
http://www.apachealth.net/c76/ (0) ~1975, 2015-11-07 09:30:18
But let me tell you some thing, you will find tons and lots of internet sites promoting replicas or fake Sunglasses. nike free 3.0 flyknit mens http://www.apachealth.net/c76/
christian louboutin sale (0) ~http://www.rushmoredining.com/68/, 2015-11-10 02:40:13
The whole point of all of this is to help push yourself to your absolute limits. Far too many of you underestimate what you’re truly capable of. All it takes is just one year of solid persistence, iron will, and relentless determination to prove to yourself that what you’ve achieved up to this point in your life is nothing compared to what you’re capable of achieving. It’s time to take off that blindfold of limitation and see what’s really possible.
Cheap Nike Air Force One 1 (1) ~http://www.a-bailbond.org/28/, 2015-11-10 02:40:49
Markets are simply flooded with varieties of sun spectacles to tap this growing segment of customers. Cheap Nike Air Force One 1 http://www.a-bailbond.org/28/
Nike Schuhe (0) ~http://www.amikod.net/55/, 2015-11-10 02:41:12
The next question that now arises in our minds is that, why do people prefer to go out rather than be at home? The reasons are not far to seek. In India for one, there is no work culture and so, those who genuinely want to do some real work and do something substantial, find it impossible to grow here in India.
http://www.bondmann.com/d18/ (0) ~1888, 2015-11-11 09:58:07
Their individual demands follow. nike free run womens http://www.bondmann.com/d18/
http://www.apachealth.net/c64/ (0) ~9798, 2015-11-11 10:03:11
Sheriffs detectives arrested two men Sunday at the Saugus Swapmeet who were selling Ray Ban and Oakley sunglasses, Dooney and Bourke handbags and Nike and Guess? shirts for 50 percent or more below manufacturers prices. nike free 3.0 womens http://www.apachealth.net/c64/
http://www.agritalia.org/c34/ (0) ~7531, 2015-11-12 01:02:09
B. nike free 6.0 mens http://www.agritalia.org/c34/
http://www.wmbmlaw.com/a262/ (0) ~6856, 2015-11-12 08:28:57
The use of sunglasses is more prominent in todays scenario. nike free run 3 hot punch pink http://www.wmbmlaw.com/a262/
http://www.emploica56.com/a23/ (0) ~2038, 2015-11-16 04:30:54
Registration closes Aug. nike free run 4.0 v3 womens http://www.emploica56.com/a23/
http://www.pbslsc.org/uk25/ (0) ~4106, 2015-11-16 06:26:53
Oakleys have found their way into popular Hollywood movies. nike free nz http://www.pbslsc.org/uk25/
Jordan 11 GS Legend Blue (0) ~http://www.tequilaculture.com/37/, 2015-11-17 14:45:18
The main goal of this experiment was for me to see how easy it would be to form this new habit when linked to an existing one.
nike free run (0) ~http://www.bassophac.net/57/, 2015-11-17 14:50:25
Similarly, the massacre of minorities in some countries in the Middle East horrified the world. Nearer our times, before and during World War II, the atrocities perpetrated by Hitler's Germany on the Jews gave rise to widespread insistence that some mechanism must be evolved to assure international protection for basic human rights.
mk outlet (0) ~http://www.mkpurses2015.com/, 2015-11-17 15:10:10
Youve seen made for angling sunglasses before, but if you take a close look at their technology, something smells fishy. mk outlet http://www.mkpurses2015.com/
http://www.800clean54.com/f79/ (0) ~9728, 2015-11-17 17:31:59
1 billion), a 16% premium to its Wednesday close. moncler jackets mens http://www.800clean54.com/f79/
jordan femme (0) ~http://www.tequilaculture.com/11/, 2015-11-17 23:27:58
It’s definitely a great feeling but don’t count on it lasting forever. Various studies show that this “motivation high” people feel at the beginning of each year drops dramatically within the first few months. A prime example is gym attendance.
Nike Air Jordan (0) ~http://www.alanhawkshaw.net/57/, 2015-11-17 23:28:51
As you can see, having a dream, believing it’s possible, planning out how you’re going to achieve it, and taking action all go together. So whatever your dream is, create a plan of action and get started. Even if your confidence in achieving might be a bit weak at first, as you complete each small step, you’ll gain more belief in yourself.
Nike Air max Store (1) ~http://www.ephotobay.net/41/, 2015-11-17 23:29:13
Everyone seems to be fashion conscious these days. Nike Air max Store http://www.ephotobay.net/41/
http://www.bocsound.com/f43/ (0) ~3179, 2015-11-18 19:46:46
The quality varies quite a bit, Detective Chris Christopher said. moncler jackets mens http://www.bocsound.com/f43/
http://www.absciexus.com/079/ (0) ~7772, 2015-11-19 02:01:45
Some of my favorites have been the wire framed; in several styles, and the Big Dogs in the polycarbonate. Jordan 11 Low Bred 2015 http://www.absciexus.com/079/
kate spade outlet (0) ~http://www.katespade2015.org/, 2015-11-19 21:21:22
Contest ends Sept. kate spade outlet http://www.katespade2015.org/
christian louboutin shoes (0) ~http://www.rushmoredining.com/08/, 2015-11-19 21:23:09
Well, in most cases, this is great advice but sometimes, giving up is the smart thing to do. Now before you decide to just give up on your current goals, let me clarify.
Nike Roshe Run Grise Et Rose (0) ~http://www.amikod.net/05/, 2015-11-19 21:24:16
Artificial limbs, foot, leg; arm can be attached to the body to replace the damaged one. The exterior or interior parts that cannot be manufactured synthetically or artificially, an identical part from another human being or even of an animal can be transplanted. A kidney, an eye, the liver, a lung, and even the heart can be and has also been transplanted. Science can give new hearts in place of old ones.
http://www.absciexus.com/358/ (0) ~4182, 2015-11-20 03:30:04
The round shape makes the sunglasses extremely cute, no matter at the stage or in the street, there are a large number of round framed glasses. Discount Air Max Shoes Online http://www.absciexus.com/358/
http://www.bondmann.com/c38/ (0) ~5092, 2015-11-20 11:57:26
All kidding aside I wear sunglasses for several reasons and one of the least important reasons is fashion. nike free 5.0 flyknit mens http://www.bondmann.com/c38/
http://www.bocsound.com/e48/ (0) ~3822, 2015-11-21 09:44:22
For example, if your forgery facilitated the taking of someones property, such as using a fake check to withdraw all of the funds from an unsuspecting persons bank account, you might also be charged with theft. tiffany cuff link jewelry http://www.bocsound.com/e48/
http://www.agritalia.org/d17/ (0) ~5078, 2015-11-24 07:36:52
It is a skilled process that takes time and precision to make them what they are. nike free flyknit 4.0 mens http://www.agritalia.org/d17/
http://www.absciexus.com/089/ (0) ~2819, 2015-11-29 01:54:00
They are also designed to absorb all major impacts from both high speed and high mass objects. Retro 5 Grape http://www.absciexus.com/089/
http://www.pupcollars.com/031/ (0) ~3490, 2015-12-03 03:27:33
Talking about why and how these products help will plant the seeds of compassion and philanthropy ever so gently. nike free 6.0 womens http://www.pupcollars.com/031/
http://www.absciexus.com/616/ (0) ~2043, 2015-12-06 21:06:05
Sunglasses are sold for each and every age groups and come in array of colors, shape and design. Air Max Shoes http://www.absciexus.com/616/
http://www.jokestudy.com/m436/ (0) ~2682, 2016-01-22 18:11:34
Army pilot.
http://www.autolat.com/m298/ (0) ~3612, 2016-01-24 20:46:13
But there is a response, he was quoted saying. cheap nike free run 5.0 womens http://www.autolat.com/m298/
nike free womens tiffany blue (0) ~http://www.ciplore.com/m298/, 2016-02-09 22:03:50
He faced the Boston also has a very positive view. nike free womens tiffany blue http://www.ciplore.com/m298/
nike free 2 womens uk (0) ~http://www.logauto.org/m065/, 2016-02-11 00:36:15
Two people had produced a daughter, Trinity, Bosh asserts, Mathis ignores his daughters request, or just a short time, this does not accord with their custody agreement. nike free 2 womens uk http://www.logauto.org/m065/
http://www.naim-hifi.com/m167/ (0) ~3235, 2016-05-15 11:57:55
And meanwhile it also displays that Oakley sunglasses are well in quality and a lot of people trust it.
RVlv8XYfew (1) ~SfnsikQr, 2016-06-18 05:57:07
That's a posting full of inisght!
http://www.pmbr-c.com/s280/ (0) ~3539, 2016-07-05 17:38:47
Its the industrys No.
http://www.gs1org.com/t075/ (0) ~7828, 2016-09-05 04:45:26
Avon, Sharpie, Estee Lauder, Oakley sunglasses, Proctor and Gamble and just about everyone else has a product out this October contributing to the cause.
Wyraź swoją opinię:

powered by AdvaCMS